úterý 8. listopadu 2016

PÉČE O VLASY PODLE NAŠICH BABIČEK


Jak pečovat o vlasy
Vzhled, krása a kvalita vašich vlasů jsou více než citlivým barometrem celkového stavu organismu. Jejich kvalita může být poznamenána právě tak nedostatečnou výživou, jako přestálou operací, horečnatými stavy, chronickým onemocněním, ale i akutním stresem, či dlouhodobým psychickým zatížením. Psychické otřesy zpravidla poškozují vlasy markantněji než přechodný nedostatek vitamínů. Pokud se nám podaří vnést do života opět duševní pohodu, můžeme narušenou kvalitu vlasů obnovit zvýšenou péčí o jejích výživu. Výživou rozumíme nejenom potravu, kterou přijímám ústy a z které vlasová papila čerpá vše potřebné, ale i doplňkovou péčí v podobě zábalů, vlasových vod a podobně. 
Z hlediska úvah o jeho výživě můžeme si vlas rozdělit na dvě části:


1. Viditelná část, která se nachází nad pokožkou a je tvořena mrtvými buňkami.

2.  Část, která je vnořena do pokožky a skládá se ze živých buněk. To je vlastně vlasový kořínek, zakončený tzv. vlasovou cibulkou. Cibulka je obklopena vlasovou papilou, v ní se nacházejí nervy a cévky, které vlasům přivádějí výživu. Ta závisí mj. i na dobré krevní cirkulaci a zdravém nervstvu. Pokud je z jakýchkoli důvodů vlasová cibulka vyživována špatně, zdraví vlasů je ohroženo.
Vlas žije v průměru tři roky, některé odborné prameny uvádějí, že vlasy na pokožce hlavy (které mají nejdelší životnost) mohou žít až šest let. Zdravá pokožka ztrácí denně 20 — 30 vlasů. Pro účely naší knížky je užitečné zdůraznit skutečnost, že vlas, poté co odumře, zůstává vsazen do pokožky ještě 90 dnů a teprve potom vypadne. Proto, zatímco u zábalů, které mají za úkol zlepšit stav vlasů nad povrchem pokožky („mrtvé buňky"), můžeme efekt pozorovat o k a m žitě, plnou účinnost různých kůr pro obnovu, růst a zhoustnutí vlasů můžeme v plném rozsahu posoudit nejdříve po uplynutí čtyř měsíců. Nejúčinnější formou péče o vlasy jsou vlasové zábaly, které příznivě ovlivňují jak vlasové kořínky, tak hmotu vlasů nad povrchem pokožky. Můžeme je připravovat z bylin, rostlinných olejů, či z nejrůznějších kombinací jednotlivých účinných složek. 

Jak připravit bylinný zábal na vlasy:
Sušené byliny rozmělníme na drobný prášek. Vsypeme do misky, přilijeme horkou vodu a vymícháme hustou pastu. Teplou hmotu nanášíme špachtlí na pěšinky, pramen po prameni, postupně na celou vlasovou část hlavy. Překryjeme igelitovou čepicí, či zabalíme do igelitu a obalíme horkým ručníkem, který jsme předtím zahřáli na topení. Zábal necháme působit asi hodinu, potom smýváme vodou. Příkladem bylinného zábalu je zábal z olšových listů. Působí blahodárně při silné sekreci mazu, padání vlasů a tvorbě lupů. 

Jak připravit olejový zábal na vlasy:
Nechte rozehřát ricinový nebo olivový olej. Musí zůstat teplý i během nanášení. Rozčesávejte postupně vlasy po praméncích a na pěšinky nanášejte teplý olej, poté lehce vmasírujte do pokožky. Nakonec zvedněte vlasy na temeno hlavy a navlhčete olejem zbývají prameny. Navlékněte si igelitovou čepicí a zabalte vlasy teplým ručníkem. Zábal nechte působit asi hodinu. Během této hodiny udržujte teplotu zábalu buď výměnou nahřátých ručníků nebo fénem.

Olejové zábaly jsou vhodné pro suché a lomivé vlasy, které činí pružnými a hebkými. Olejové zábaly (zvláště ricinový olej) působí však téměř zázračně na vzrůst a hustotu vlasů a představují základ účinné péče o všechny typy vlasů i prostředek „první pomoci" všude tam, kde se náhle objeví silné padání vlasů, či prudké snížení jejich kvality.
Péče o mastné vlasy:

Zábal    z     vaječného     bílku  
Ušleháme tuhý sníh z jednoho až dvou bílků, ten vetřeme do vlasů a do pokožky. Necháme působit dokud zábal nezaschne. Opláchneme vlažnou vodou. 
 
Zábal    z     droždí
Droždí rozpustíme ve vlažné vodě na kaši, kterou zamícháme do ušlehaného bílku. Další postup je stejný jako u předchozího zábalu.  

Také štáva z cibule omezuje nadměrnou sekreci mazu. Účinnou látkou je zde organicky vázaná síra a komplex vitamínů s výrazně regeneračními účinky. Dvě cibule nakrájíme a necháme povařit v hrníčku vody. Do mírně teplé esence můžeme přidat i trochu medu, čímž zvýšíme její výživnou a regenerační kvalitu. Necháme působit co nejdéle, smýváme teplou vodou. Šťáva z vařené cibule s medem má příjemnou vůni. 


Účinný recept při silném padání vlasů:

Ricinový olej, mandlový olej stejným dílem a levandulový nebo rozmarýnový esenciální olej.
Účinný je rovněž extrakt z čerstvých či sušených kopřiv. Kopřiva působí na kvalitu a vzrůst vlasů, nikoliv na padání. 
Nechte macerovat stejný díl kopřivy, lopuchu a bobkového listu ve vodě po dobu 24 hodin. Odvar pak používejte kdykoliv jako sprej na vlasy.

(Z knihy Přírodní kosmetika)

mějte se fajn
Janiva

Žádné komentáře:

Okomentovat