pátek 24. listopadu 2017

ZÁZRAK JMÉNEM KAKAOVÉ MÁSLO


Kakaové másloMožná si to ani neuvědomujete, ale s největší pravděpodobností jste kakaové máslo již někdy ve svém životě jedli v podobě kvalitní čokolády. Je totiž přírodním zdrojem tuku, který se používá právě při výrobě čokolád (ale opravdu těch kvalitních, zapomeňte, že ho najdete v levných čokoškách z jedné ze sousedních zemí 😊).

Kakaové máslo samozřejmě nepatří jen do čokolády, ale stejně jako bambucké máslo a kokosový olej patří k surovinám, které naše pokožka doslova miluje (moje tedy rozhodně). Kakaové máslo je fantastické a nepostradatelné zároveň pro kůži suchou nebo citlivou, protože ji hojí a léčí. Zkoušeli jste někdy čisté máslo na popraskané rty? Ne? Chyba… Rozhodně to musíte prubnout.

Skutečně kvalitní kakaové máslo je jedlé, má jemnou vůni čokolády a můžete ho použít do tělových krémů, másel, balzámů na rty, rtěnek nebo i pleťových a vlasových masek. A nebo do té čokošky 😊

Kakaové boby jsou původem z některých částí střední a jižní Ameriky a po staletí se sklízejí, aby si z nich tamní domorodci vyráběli krémy. (Respektive kdysi dávno to asi nebyly krémy, ale spíše masti a mazání.) Vzhledem k tomu, že má kakaové máslo mírnou vůni, hladkou strukturu a je „superhydratační“, je dnes velmi populární surovinou přírodních, domácích, ale i komerčních kosmetických výrobků.

Kakaové máslo je vysoce antioxidační potravinou, protože obsahuje významné množství polyfenolů a antioxidantů. Díky těmto látkám je prospěšné pro zlepšení imunity, snižování zánětů a zlepšuje funkci srdíčka. 

Surové čisté kakaové máslo nerafinované, tzv. RAW, na rozdíl od rafinovaného není při zpracování zahříváno na vysokou teplotu a to znamená, že si udrží větší množství zdravých tuků a dalších látek, které se přirozeně nacházejí i v kakaových bobech.

A jaké že tedy jsou výhody kakaového másla?

1. Zabraňuje dehydrataci a loupání kůže

Kakaové máslo pokožku dokonale hydratuje a to nejen zvnějšku, ale také opačným směrem. Je to skvělý zdroj přírodních antioxidantů. Nasycené tuky, které obsahuje, jsou zvláště vhodné pro suchou popraskanou kůži, protože jsou snadno absorbovány a zůstávají na pokožce až podobu několika hodin. Použít ho můžete i pokud máte citlivou kůži, protože neobsahuje žádná aditiva jako vonné látky, barviva apod. Pokud chcete kakaové máslo použít k ošetření suché pokožky, smíchejte ho s jinými pro vás prospěšnými látkami, např. esenciálními oleji nebo arganovým, ricinovým či jojobovým olejem.

2. Léčí popraskané rty

Z vlastní zkušenosti je kakaové máslo na rty top. Nic jiného na ně nepomáhá tolik jako právě balzám, který je doslova „nadupaný“ kakaovým máslem. Použít můžete samozřejmě i esenciální oleje jako například pomeranč, mandarinku, grep nebo mátu.

Kakaové máslo je úžasné změkčovadlo, přidává pleti a pokožce ochrannou hydratační vrstvu, která je efektivní v mrazu, vedru nebo když používáte klimatizaci, která všeobecně vysušuje.

3. Bojuje proti známkám stárnutí

Jak jsem psala už výše, kakaové máslo obsahuje polyfenoly, které, jak ukázaly některé studie, pomáhají snížit známky stárnutí a uklidnit citlivou pokožku, která trpí vyrážkou nebo dermatitidou. Polyfenoly jsou typy antioxidantů, které podporují zdraví jak vnitřně, když je baštíte, tak i když je mažete na pokožku. Bylo dokonce zjištěno, že kakaové polyfenoly bojují s různými chronickými nemocemi nebo degenerací kůže.

Kakaové máslo zlepšuje elasticitu a tón pleti. V pleti se lépe drží a produkuje kolagen a je také mnohem lépe hydratovaná.

4. Uklidňuje popáleniny, vyrážky a infekce

Vetřete malé množství čistého kakaového másla na spálenou pokožku a pomůžete jí tím se mnohem rychleji obnovit. Můžete ho použít také na různé vyrážky a dermatitidu. Kakaové máslo spolu s Aloe vera gelem a tea tree olejem jsou skvělé na zahojení popálené pokožky.


Kakaové máslo je jednoduše jednou z těch důležitých surovin, které se při výrobě kosmetiky prostě použít musí 😊. 


Už ho máte doma? Co na něj říkáte? Do čeho všeho jste ho už použili?Žádné komentáře:

Okomentovat